Poúrazová a pooperačná fyzioterapia


Fyzioterapia po operácii

Operačné riešenia prichádzajú na rad až vtedy, keď si telo samé alebo pomocou vonkajšieho vplyvu (terapeuta, prístroja) nevie pomôcť. V týchto prípadoch už je štrukturálne poškodenie natoľko žávažné a rozsiahle, že konzervatívnou liečbou ho nie je možné odstrániť a mohlo by mať vplyv na daľšie poškodzovanie priľahlých segmentov. 

K operácii sa pristupuje v dvoch prípadoch: 

Po raumatických poškodeniach (úrazoch), kedy sa samotný operačný výkon realizuje najneskôr do niekoľkých dní. Samozrejme, čím kratšia doba, tým menšie riziko vzniku ďalších komplikácií. Do tejto kategórie radíme úrazy ako: trieštivá zlomenina, otvorená zlomenina, roztrhnutie kolenného väzu, poškodenie svalov a väzov ramena, roztrhnutie väzov členku po vyvrtnutí a mnohé iné.

Pri chronických problémoch a degeneratívnych zmenách. Tieto tvoria početnú skupinu indikácií na operáciu. V tomto prípade však dochádza k poškodzovaniu štruktúry už dlhodobo. Častokrát k poškodeniu vedie drobný úraz z minulosti, ktorý sa správne neriešil. Nesprávne zaťažovanie a preťažovanie pri športe, ktoré vedie k opotrebovaniu. Zlé držanie tela a opakované činnosti v priebehu rokov. Medzi najčastejšie operačné výkony v tejto skupine patrí: výmena bedrového kĺbu, náhrada predného krížneho väzu v kolene, stabilizácia ramena a iné.

Ak aj vám prišla do života nepríjemná udalosť v podobe nečakaného pádu, pošmyknutia, autonedohody či úrazu na lyžiach, nezúfajte. Operácia je len prvý krok k uzdraveniu. Aj najlepšie spravený operačný výkon nezaručí, že budete opať fungovať bez problémov a bolestí. Rovnako dôležité je vrátiť telo opäť do funkčnosti. Všetko začína vstupným vyšetrením.


Poúrazová fyzioterapia

Do tejto kategórie spadajú úrazy typu: zlomená ruka, zlomená noha, vyvrtnutý členok, narazené rameno, vykĺbené rameno, ale aj množtvo drobných úrazov, buchnutí, zakopnutí, pošmyknutí ale aj narazení alebo porezaní. Sú to úrazy, ktoré nie je nutné riešiť operačne, avšak nesú so sebou isté riziko možného rozvoja dalších problémov. Skoro vo všetkých prípadoch dochádza k zápalovému procesu, zmene napätia svalov v danom mieste a bolesti, ktorá centrálnemu nervovému systému (CNS) signalizuje, že treba túto oblasť odľahčovať a šetriť. Spravidla sa zápalový stav (ako proces hojenia) do pár dní ukľudní, no obmedzenie môže pretrvávať dlhodobo. Preto aj napriek tomu, že telo si zlomenú kosť zahojilo a opuch pominul, stále nemôžete dostúpiť plnou váhou na nohu, zohnúť spoľahlivo koleno alebo zodvihnúť ruky nad hlavu. V tomto štádiu už je nutné navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže problém vyriešiť.

Ak aj vám prišla do života nepríjemná udalosť v podobe nečakaného pádu, pošmyknutia, úrazu na lyžiach alebo ste už dlho odkladali problémy, nečakajte kým sa stav začne zhoršovať. Objednať sa na vstupné vyšetrenie možete už teraz, zarezervovaním si termínu.