Projekt 21 gramov

Skutočné zdravie je postavené na viacerých pilieroch. Ak sa Vám podarí ich zodvihnúť a udržať, odzrkadlí sa to nielen na Vašom (Patejdlovom) fyzickom zdraví, no má to aj veľký dopad na Vaše duševné zdravie a pohodu. 

Vaše prežívanie má rado rituály. Istú pravidelnosť, ktorá prináša svoje ovocie pri dlhodobom používaní. Treba však podotknúť, že tieto rituály a návyky musia byť pre Vás vhodné, inak pri pravidelnom a dlhodobom robení nevhodných vecí riskujete problém v podobe choroby, bolesti, nefunkčnosti, preťaženia a pod. 

V roku 1907 Dr. Douglas Murray urobil experiment, pri ktorom vážil ľudí predtým a potom ako zomreli. Zakaždým mu vyšla hodnota 21 gramov. Podľa výsledkov jeho experimentu, teda  ľudská duša váži 21 gramov. Berme to skôr ako zaujímavosť, no myšlienka,  že ľudská duša má svoju váhu, je viac ako len "fun fact". V Libra Fyzio veríme, že nielenže má váhu, ale má aj veľkú hodnotu. Oplatí sa na nej pracovať! 



Pilier č. 1 - Pohyb

Pohyb vo vhodnej miere vie byť najlepším liekom pre telo aj dušu. Dochádza k aktivácii kardiovaskulárneho systému, respiračného systému a k svalovej aktivite, čo podporuje prekrvovanie tkanív a vnútorných orgánov. Pomáha tvorbe hormónov (ako napr. endorfínov) a prispieva k lepšej duševnej pohode. Pravidelný pohyb vo vhodnej miere harmonizuje Vaše prežívanie a Vy sa cítite pohodlnejšie a zdravšie.

Zaraďte 3x do týždňa 30 minút pohybovej aktivity, pri ktorej sa ľahko zadýchate.

Pilier č. 11 - Spánok

Počas spánku dochádza k dôležitému deju, bez ktorého by sme nevedeli fungovať - regenerácii. Bez každodennej obnovy na bunkovej úrovni by začalo dochádzať k degenerácii tkaniva a vzniku chorôb. Naše preťaženia a drobné zranenia by sa prestali hojiť  a naša myseľ by strácala pozornosť. Nastavenie rovnakého času zaspávania a času vstávania naučí Vaše telo efektívne prechádzať do regenerácie. Viac o spánku na blogu ergoterapia a spánok. 

Nastavte si rovnaké časy zaspávania a rovnako tak aj prebúdzania  (s rozdielom nie väčším ako 30 minút).                                                                                           

Pilier č. 111 - Strava

Pravidelná strava s ohľadom na to, čo jeme a čo je pre naše telo vhodné a potrebné (aj s pohľadu pracovného či športového zaťaženia) musí byť doplnená o rozmer, kedy dané jedlo jeme a v akých množstvách ho konzumujeme. Nie všetko je len o tom, koľko kalórii príjmeme, ale aj o tom ako si s tým náš organizmus poradí (veľmi závisí aj od mikrobiómu v črevách, ktorý si pestujeme) a aj o tom, ako si s tým náš organizmus poradí. Dôležitou súčasťou stravovacích návykov je hygiena stravovania. Myslíme tým skôr v akom prostredí jeme, či sme pokojní alebo nahnevaní, či sa sústredíme na proces jedenia a vnímame stravu alebo pozeráme do mobilu a pod.

Skúste odložiť telefón, televízor, pracovný stres a na pár minút počas jedenia sa sústreďte na chuť jedla a jeho vôňu.